Desiatka programov na každodenné použitie

Každý používa na rôzne operácie rôzne programy. Niečo na prehliadanie filmov, niečo na písanie, internet… Tak vám teraz predstavím programy, ktoré najbežnejšie používam ja.

AutoCAD

AutoCAD je 2D/3D rysovací program, používaný najmä v stavebníctve a strojníctve. Je to čiarový program, čiže primárne vytvárate čiary, z ktorých následne vznikajú celé pôdorysy a projekty. Je to profesionálny program na vysokej úrovni, v ktorom sa dá nakresliť naozaj všetko, stačí trochu skúseností. Tak isto je tam neúrekom možností užívateľských nastavení, aby každý dokázal robiť tak, ako mu to vyhovuje.

( plná verzia platená, študentská a 30-dňová testovacia zadarmo )

AVG

Antivírus je povinnosťou na každom počítači, nie len na tom, ktorý je pripojený k internetu. A ten môj je, takže nie je čo riešiť. AVG používam dlho a som s ním spokojný,, pravidelne sa aktualizuje a nevšimol som si, že by mi prepúšťal nejaké infikované súbory. Má prívetivé používateľské rozhranie a poskytuje aj služby ako Anti-Spyware, E-mail Scanner či Link Scanner.

( zadarmo )

BurnAware Free

Napaľovací program sa zíde všade. A ak nechcete platiť je tu jednoduchý programík, ktorý dokáže základné operácie s CD, DVD a dokonca aj s Blue-ray diskami. Ak si niekto chce len niečo napáliť, a nepotrebuje k tomu program s milión funkciami, tento je ten pravý.

( zadarmo )

GOM Player

Multimediálny prehrávač, ktorý používam najme na prehrávanie videa ( na hudbu mi stačí Windows Media Player ). Prehráva skoro všetky formáty, je tam veľa možností nastavenia, no navonok vyzerá jednoducho. Presne také sa mi páči.

( zadarmo )

Gimp

Pre tých čo o Gimpe ešte nepočuli, najjednoduchšie je povedať, že je to open source alternatíva k Adobe Photoshop. Čiže grafický editor. Veľa ľudí napadne myšlienka, že kedže je zadarmo, automaticky nemôže byť taký kvalitný, ako už spomínaný platený produkt. Osobne z Photoshopom nemám veľké skúsenosti, ale viem, že keď sa vie, dá sa aj Gimpe spraviť všetko. A tak isto je do Gimpu možnosť nahrať rozšírenia, takže si ho viete nastaviť presne podľa svojich predstáv.

( zadarmo )

Google Chrome

Nový internetový prehliadač od Google. Pred nedávnom som ho začal používať ako predvolený prehliadač namiesto Mozilly, lebo sa mi zdá, že je trochu rýchlejší, a zároveň sa mi páči jeho jednoduchosť. Tá je zároveň zatiaľ aj trochu na škodu, pretože absentuje niekoľko nastavení na ktoré som bol zvyknutý z Firefoxu. No nerobí mi problém existovať aj bez nich, takže od kedy som Chrome nainštaloval, používam výhradne jeho.

( zadarmo )

OpenOffice.org

Tak isto open source, pre zmenu kancelársky balík. Obsahuje všetky dôležitá časti, od editovania textu ( Word ), cez tabuľky ( Excel ) až po kreslenie a iné, ktoré veľmi nepoužívam. Opäť jednoduchší program, v ktorom chýba niekoľko funkcií oproti napríklad MS Office 2007, no nič, čo by sa nedalo obísť inak.

( zadarmo )

Picasa

Ďalší program od Google, tento raz radení do multimédií, a to konkrétne k fotkám. Je to program najmä na ich katalogizáciu, ale samozrejme je tam aj nemalé množstvo na ich úpravu či napríklad možnosť uploadovania ich do vlastného web albumu s úložnou kapacitou 1 GB. Zaujímavou novinkou v tretej verzii programu je aj napríklad zaujímavé tvorenie fotokoláží.

( zadarmo )

Pidgin

Open source instant messanger, čiže komunikátor. Podporuje mnoho formátov, ja využívam ICQ a Google talk. Najviac sa mi na ňom páči jeho jednoduchý dizajn bez zbytočných otravných reklám. Od kedy som si vyskúšal Linux, som verný jedine jemu.

( zadarmo )

Mozilla Thunderbird

A desiatku programov zakončuje e-mailový klient z dielne autora Firefoxu. Kvalitný a jednoduchý program, s možnosťou nastaviť všetko cez celú radu rozšírení a tém. Ja ho používam na gmail-ové účty a funguje bez chyby.

( zadarmo )

Takže toto je desiatka mojich najpoužívanejších programov, ktorú som vám predstavil, a budem rád, ak vám to bude trochu užitočné, poprípade mi aj vy napíšete aké programy a prečo používate. Ešte by som chcel spomenúť operačný systém, používam XP-čko, vyskúšal som aj Linux, konkrétne Ubuntu, no zatiaľ má jeden veľký nedostatok, nedá sa na ňom rozbehať AutoCAD, a ten k svojmu štúdiu potrebujem ako soľ. Samozrejme, existuje preň dosť alternatív, no žiadna na tej úrovni, na ktorú som zvyknutý.

A posledné info, nedávno som narazil na zaujímavý textový editor, Dark Room,  ktorý je v prevedení obsahujúcom zo desať základných funkcií, a ktorého najzaujímavejším prvkom je to, ako vyzerá. Celú obrazovku začierni, a text sa na nej zobrazuje na zeleno. Vyzerá to ako na starých počítačoch. A má to jednu veľkú výhodu, keď chcete niečo napísať tak si sadnete a píšete, nerozptyľujú vás vyskakujúce správy z ICQ či internet, pretože nič z toho nevidíte, a tak sa môžte naplno sústrediť na písanie. Program je zadarmo a bez potreby inštalácie, len si ho stiahnete, otvoríte a píšete.